EBC zmniejsza wsparcie dla BTP

EBC zmniejsza wsparcie dla BTP

EBC nie wykorzystał elastyczności w reinwestycjach papierów wartościowych z planu pandemii Pepp w sierpniu i wrześniu, aby wesprzeć włoskie papiery wartościowe. Nie było zatem konkretnej pomocy ze strony Frankfurtu dla kraju w okresie przed i po wyborach 25 września. Ekspozycja netto banku centralnego na Włochy spadła o 1,24 miliarda. Oznacza to, że przeterminowanych papierów wartościowych było więcej niż odkupionych. W czerwcu i lipcu kwota wzrosła o 9,76 mld. EBC i Bank Włoch wciąż mają 287,82 mld włoskich papierów wartościowych w Pepp (z łącznej liczby 1660 mld) i 443 mld wkolejny program zakupu aplikacji (spadek o 4,3 mld we wrześniu). W ostatnich dwóch miesiącach papiery zakupione przez EBC w ramach planu pandemicznego spadły dla innych krajów Europy Południowej, takich jak Hiszpania (-200 mln) i Grecja (-888 mln), ale także dla krajów północnych, w tym Niemiec (-3 , 06 mld). Z kolei obligacje francuskie wzrosły o 1,97 mld. Całkowity portfel dla strefy euro spadł o 4,32 miliarda.


Moody’s wprowadza spread na 242

Włochy pozostają pod specjalną obserwacją agencji ratingowych, a rynki akcji i obligacji – wciąż czekające na informacje o powstaniu i programach nowego rządu, który będzie kierował krajem – obawiają się. Wczoraj alarm podniósł Moody’s, który w ubiegły piątek potwierdził negatywną perspektywę wyroku Baa3 w sprawie Rzymu, ostatniego progu przed obniżką długu do „śmieciowego”, czyli śmieciowego. Nota aktualizacyjna, jak określiła amerykańska firma, nie stanowi „akcji ratingowej”, ale jej treść wystarczyła, aby wywołać falę wyprzedaży na Piazza Affari i obligacjach rządowych, które na początku tygodnia wydawały się być, jeśli nie dokładnie odwróciły dwie sesje solidnych i uogólnionych zakupów.

Giełdy, odbicie nie trwa długo

Nadzieje nie trwały długo. Po silnym odbiciu na giełdach w ciągu ostatnich kilku dni (od piątkowego dołka do wtorkowego wieczoru Wall Street odbiło się o 5,8%, a europejskie listy o 5%), wczoraj nadeszła kąpiel rzeczywistości: ten silny wzrost był być może tylko pożarem. siana. I chociaż z ankiety Assiom-Forex przeprowadzonej przez Il Sole 24 Ore-Radiocor wynika, że ​​obecnie 57% operatorów spodziewa się stabilnych lub rosnących indeksów w ciągu najbliższych kilku miesięcy, europejskie giełdy powróciły do ​​spadku, a rentowności papierów państwowych w górę: Mediolan ponownie stracił 1,52%, Frankfurt 1,23%, a Paryż 10 0,98%. Na froncie obligacji rządowych rentowność dziesięcioletnich Bundów powróciła powyżej 2% (z 57% do 1,88% we wtorek), a rentowność BTps (na co również miało wpływ ostrzeżenie Moody’s dotyczące ratingu Włoch) wzrosła do 4,43% z poprzedniego 4,18%.

Maciej Sokół

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.