Ceny ropy spadły

Ceny ropy spowolniły w trakcie czwartkowego handlu, ale nadal spadają w wyniku sygnałów o słabnącym popycie na benzynę w USA.

Koszt wrześniowych kontraktów futures na ropę Brent na londyńskiej giełdzie ICE Futures do 17:47 czasu moskiewskiego w czwartek wyniesie 104,15 USD za baryłkę, czyli o 2,77 USD (2,59%) niższy niż cena zamknięcia z poprzedniej sesji. Jednocześnie w pewnym momencie notowań cena Brent spadła o ponad 5%, do 101,5 USD za baryłkę.

Cena kontraktów futures na ropę WTI na wrzesień w obrocie elektronicznym New York Mercantile Exchange (NYMEX) wynosi do tego czasu 96,61 USD za baryłkę, czyli jest o 3,27 USD (3,27%) niższa niż ostateczna wartość z poprzedniej sesji.

Opublikowany dzień wcześniej raport Departamentu Energii USA wskazywał na wzrost zapasów benzyny w tym kraju w ubiegłym tygodniu o 3,5 mln baryłek, do 228,4 mln baryłek. Tymczasem średnia konsumpcja benzyny w USA w ciągu ostatnich czterech tygodni pokazała, że ​​wzrost cen paliw ograniczył jej konsumpcję do poziomu sprzed dwóch lat – zauważa Bloomberg.

Ceny ropy znajdują się pod presją od połowy czerwca w związku z rosnącym ryzykiem recesji w światowej gospodarce, związanym z zaostrzeniem polityki pieniężnej przez światowe banki centralne, pisze Trading Economics.

Obawy o recesję w gospodarce światowej, która może nastąpić w związku z kryzysem na rynku energetycznym, obniżyły w lipcu ceny Brent o 7%. Analitycy branżowi ankietowani przez Interfax są przekonani, że notowania spadną o kilka dolarów więcej i utrzymają się na tym poziomie do końca 2022 roku.

Handlowcy monitorują również sytuację wokół gazociągu Nord Stream. Operator gazociągu Nord Stream AG poinformował w czwartek, że dostawy rosyjskiego gazu przez niego zostały wznowione po przeprowadzeniu prac technicznych od 11 lipca.

Tymczasem Wielka Brytania podjęła decyzję o zakazie importu węgla z Rosji w sierpniu, a pod koniec grudnia na import ropy, poinformowała w czwartek Downing Street. „Przyjmowana jest poprawka zakazująca importu ropy naftowej i produktów naftowych, węgla i złota. Zabronione jest także bezpośrednie lub pośrednie kupowanie, dostarczanie tych towarów” – czytamy w wyjaśnieniach opublikowanych w czwartek.

Maciej Sokół

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.