Ministerstwo Finansów zaoferuje niewielkie wolumeny papierów po powrocie na rynek pierwotny OFZ

Po powrocie na rynek pierwotny OFZ Ministerstwo Finansów RF planuje oferować niewielkie wolumeny papierów wartościowych, wcześniej będzie odbywać spotkania z inwestorami, aby zrozumieć ich zapotrzebowanie na ryzyko, powiedział dziennikarzom wiceminister finansów Timur Maksimow.

„Oczekiwania jeszcze nie ma. Pewnie po okresie świątecznym będziemy się odbywać osobne spotkania i rozmowy z inwestorami, zrozumiemy w zasadzie jakie mają możliwości. Bo nie wiem czy rany lizały czy nie, ale mam nadzieję już rozumieją, jaką kwotę ryzyka stopy procentowej są gotowi podjąć. Będziemy na tym opierać.Myślę, że najpierw powinniśmy porozmawiać o skromnych kwotach, jest 10-20-30 miliardów rubli, nie więcej.Ale to to wszystko palcem do nieba, musimy z nimi porozmawiać, gdzie widzą te wolumeny, jak je widzą, na jakim poziomie – powiedział Maksimov, odpowiadając na pytanie o oczekiwania ministerstwa dotyczące ewentualnego popytu ze strony inwestorów na OFZ.

Wielkie plany na 2023

Zaznaczył, że na 2023 „program ( pożyczek – JEŻELI ) będzie podobno duży, więc myśleliśmy, że wrócimy gładko”. „W każdym razie w tym roku trzeba będzie zacząć coś robić, bo w przyszłym roku wolumeny zostaną zwiększone. Postawiłbym pytanie, że w zasadzie powinniśmy uruchomić rynek w nowych warunkach, aby przetestować możliwości, bo po Luty rynek został podzielony na dwa segmenty, w rzeczywistości pozostał z konturem krajowym, odpowiednio musimy zrozumieć, ile, na jakich poziomach rynek jest gotowy do podjęcia – powiedział wiceminister.

Według niego decyzja o wejściu na rynek w tym roku została podjęta w Ministerstwie Finansów. „Chcieliśmy tylko jasności co do planów trzyletnich ( budżetu federalnego – IF ), ponieważ kiedy wszyscy zobaczą program na 2023, 2024, 2025, to już ukształtuje pewne oczekiwania i apetyt, a im więcej, tym silniejszy to będzie „wpłynie na apetyt” – wyjaśnił Maksimov.

„Zasadniczo planujemy wyjść w trzecim kwartale. Pytanie brzmi, kiedy iz jakimi wolumenami. Myślę, że będziemy poruszać się płynnie, stopniowo zwiększając wolumeny. same banki przeszacowały swoje portfele, nie rozumiały, gdzie wszystko było. Plus, Mamy nadzieję, że trend inflacyjny, w kluczowym tempie ( wskaźnik Banku Centralnego Federacji Rosyjskiej – IF ) również przyczyni się do wygodniejszego powrotu na rynek. Takie plany – zaznaczył wiceminister.

„Po tym, jak rząd zatwierdzi projekty i przedłoży je Dumie, możemy wejść na rynek z pewnymi wolumenami, przetestować jego możliwości. Niektóre bardzo ograniczone wolumeny, aby wejście było płynne. Planuje 80 miliardów rubli tygodniowo. Aby nie przerażają nas takimi tomami, chcieliśmy to zrobić płynniej ”- powiedział Maksimov.

Wcześniej przyjęto poprawki, które przesuwają termin składania projektu budżetu federalnego do parlamentu z 15 września na 1 października 2022 roku.

Maciej Sokół

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.