Alichanow przewidział, kiedy Litwa podejmie decyzję w sprawie tranzytu do Kaliningradu

Władze Kaliningradu oczekują, że Litwa przyjmie w tym tygodniu przepisy, które pozwolą na wznowienie tranzytu kolejowego towarów do Kaliningradu z innych rosyjskich miast iz powrotem przez Litwę, powiedział gubernator Anton Alichanow.


Komisja Europejska opublikowała wcześniejsze wyjaśnienia dotyczące sankcji, zgodnie z którymi tranzyt kolejowy do Kaliningradu z innych rosyjskich miast jest dozwolony pod pewnymi warunkami. Jak poinformowała Komisja Europejska, tranzyt sankcjonowanych rosyjskich ładunków jest zabroniony tylko transportem drogowym, a tranzyt kolejowy jest dozwolony pod warunkiem niezbędnej kontroli.

„Pomimo tego, że KE zdecydowała się zrewidować własne sankcje, zrewidowała je tylko w zakresie tranzytu kolejowego. Teraz Litwini muszą przyjąć część swoich wewnętrznych regulacji i standardów zgodnie z tą decyzją. Wychodzimy z tego, że to ma się wydarzyć w tym tygodniu. Taka informacja przechodzi przez kontakty z charge d’affaires za pośrednictwem MSZ. Mamy nadzieję, że stanie się to w najbliższym czasie, w przeciwnym razie będzie to długi czas. Mimo to nadal walczymy i rozważamy konieczne jest zniesienie ograniczeń w tranzycie drogowym. Kontynuujemy też tę pracę z MSZ, zgodziliśmy się to osiągnąć” – powiedział dziennikarzom Alichanow.


Władze obwodu kaliningradzkiego kontynuują współpracę z MSZ i uważają, że ograniczenia w tranzycie drogowym również powinny zostać całkowicie zniesione.

W zeszłym tygodniu rzecznik rosyjskiego prezydenta Dmitrij Pieskow zauważył, że prace i kontakty z Komisją Europejską w sprawie tranzytu do Kaliningradu będą kontynuowane, ponieważ istnieje szereg kwestii, które można rozwiązać w drodze dialogu. Jak zaznaczył Alichanow, władze obwodu kaliningradzkiego uważają, że ograniczenia w tranzycie drogowym powinny zostać całkowicie zniesione i nadal pracują nad tym.

18 czerwca Koleje Litewskie wstrzymały tranzyt do Kaliningradu szeregu towarów objętych sankcjami UE. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa powiedziała, że ​​Litwa zachowywała się agresywnie i wykroczyła poza nieprzyjazne linie. Ambasador UE Markus Ederer został wezwany do MSZ, strona rosyjska zażądała natychmiastowego wznowienia tranzytu, w przeciwnym razie nastąpią działania odwetowe. Władze litewskie zaprzeczają złamaniu umowy tranzytowej i twierdzą, że stosują się tylko do unijnych sankcji, prezydent Gitanas Nausėda powiedział, że Wilno nie pójdzie na ustępstwa.

Maciej Sokół

Learn More →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.